Quo vadis, PTPO?

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

w 2023 roku Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne obchodzi swój wspaniały jubileusz, a mianowicie 30-lecie powstania. Jest to zatem doskonała okazja do poczynienia refleksji nad tym co za nami, ale przede wszystkim zastanowienia się nad tym, jakie wyzwania przez nami.

Pierwsze nasuwające się pytanie to: quo vadis, PTPO?

Planów i pomysłów mamy wiele, ale zacznijmy od krótkiego podsumowania i podziękowań.

Za nami Jubileuszowa 15 Ogólnopolska Konferencja Psychoonkologiczna, która odbyła się w dniach 15-16 września 2023 roku w Lublinie. Sam zaś Lublin przywitał nas piękną pogodą, obrady były fascynujące, pełne emocjonujących dyskusji, nauka przeplatała się z teorią, pojawiło się też wiele refleksji, pomysłów, a także wniosków dotyczących psychoonkologii, przyszłości zawodu psychoonkologa, współpracy interprofesjonalnej,  kwestii towarzyszenia pacjentowi począwszy od momentu diagnozy, poprzez proces zdrowienia, a czasami też trudnego momentu nawrotu i odchodzenia. Istotne okazało się również zwrócenie uwagi na rodzinę i najbliższych pacjentów, bo towarzyszenie w chorobie jest też ogromnie wyczerpujące dla tych właśnie osób. Dlatego przez wszystkie przypadki odmieniano rolę komunikacji medycznej w tych obszarach.

Podczas konferencji pod lupę wzięto wyzwania psychoonkologii w hematoonkologii i onkologii oraz w medycynie paliatywnej, jak również nowe metody leczenia bólu. W obszarze rozważań jubileuszowych znalazło się także profesjonalne wsparcie psychologiczne, psychoonkologiczne, tak istotne na różnych etapach choroby nowotworowej. Zwrócono także uwagę na osoby młode po przebytej w dzieciństwie chorobie nowotworowej, problem tranzycji od opieki pediatrycznej do jakże potrzebnej skoordynowanej opieki ozdrowieńczej w ośrodkach dla dorosłych.

W trakcie konferencji odbyły się także wybory nowego zarządu Towarzystwa Psychoonkologicznego. W tym miejscu pięknie dziękujemy Pani profesor Marzenie Samardakiewicz za dwie kadencje prezesury, za gościnę i zorganizowanie wspaniałej konferencji w Lublinie. Oczywiście ukłony składamy także pozostałym osobom, członkom zarządu, pracującym wytrwale i z oddaniem na rzecz rozwoju PTPO.

Jako nowo wybrany zarząd dziękujemy Państwu za zaufanie, liczymy na dalszą, owocną  współpracę z Państwa strony, aby łatwiej było nam rozwijać i kontynuować rozwój polskiej psychoonkologii, a to jest przecież naczelny cel, który nam wszystkim przyświeca. Pozostajemy do Państwa dyspozycji, zapraszając do kontaktu osobistego, telefonicznego i mailowego. Jesteśmy otwarci na Państwa pomysły, rady i sugestie, które mogą okazać się kamieniami milowymi dla rozwoju naszego wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest rozwój psychoonkologii w Polsce.

Zarząd PTPO